VARtim predstavlja važan iskorak u razvoju međusektorske suradnje s dugoročnim ciljem stvaranja sustavnije, učinkovitije i osjetljivije podrške djeci, mladima i njihovim obiteljima
U Centru za pružanje usluga u zajednici Varaždin 4. lipnja održan je prvi radni sastanak novooformljenog međuresornog tima VARtim (Varaždinski tim za podršku djeci, mladima i obiteljima). Tim okuplja stručnjake iz različitih sektora (socijalne skrbi, obrazovanja, zdravstva, nevladinih organizacija i lokalne samouprave) s ciljem pružanja kvalitetnije i sveobuhvatnije podrške osnovnoškolcima s problemima u ponašanju i/ili teškoćama mentalnog zdravlja te njihovim obiteljima.

Inicijativa za osnivanje VARtima proizašla je iz travanjskog seminara “Osnaživanje i umrežavanje stručnjaka u radu s osnovnoškolcima koji iskazuju probleme u ponašanju”, koji je okupio tridesetak stručnjaka i predstavnika relevantnih institucija s područja Grada Varaždina. – istaknuo je ravnatelj Centra Teodor Sabolić te dodao da su na sastanku definirani konkretni koraci za daljnji razvoj stručne suradnje.
Konkretni oblici pomoći
Dogovoreno je unaprjeđenje već uspostavljene digitalne platforme za razmjenu materijala, stručnih upita i edukacija, uključujući ažuriranje adresara kontakt osoba iz ustanova i organizacija koje se bave navedenom problematikom. Članovi tima predložili su i teme za sustručnjačku podršku koje će biti obrađene na nadolazećem seminaru u listopadu te edukacije usmjerene na jačanje kapaciteta unutar pojedinih sektora. – napomenuo je Sabolić.
Poseban naglasak stavljen je na konkretne oblike pomoći djeci i obiteljima.
Dogovorena je izrada digitalnog priručnika koji će obuhvatiti protokolarne postupke različitih institucija u slučajevima problema u ponašanju i teškoća mentalnog zdravlja kod djece i mladih. Priručnik će sadržavati i pregled dostupnih resursa, usluga te informacija o tome gdje i kako roditelji i djeca mogu potražiti stručnu pomoć i podršku.
Bit će izrađen u obliku prilagođenom široj javnosti. Također su predložene teme edukacija namijenjenih roditeljima i zainteresiranoj javnosti, s ciljem osvještavanja važnosti rane intervencije i međusobne suradnje različitih sustava u brizi za dobrobit djece i mladih. – pojasnio je ravnatelj, istaknuvši da VARtim predstavlja važan iskorak u razvoju međusektorske suradnje na području Varaždina, s dugoročnim ciljem stvaranja sustavnije, učinkovitije i osjetljivije podrške djeci, mladima i njihovim obiteljima.
Koji su najčešći problemi u ponašanju kod osnovnoškolaca, zašto djeca postaju neotporna na neuspjehe, kako škole pristupaju rješavanju problema i kako će VARtim pokušati dodatno pomoći djeci i njihovim obiteljima, ali i svima koji sudjeluju u tom procesu, pročitajte u novom broju Varaždinskih vijesti…
VV / I.D. / varazdinske-vijesti.hr