Medijska kuća VIDI po drugi je put organizirala prestižni odabir 50 najutjecajnijih žena u hrvatskom ICT-u, a ovogodišnja dodjela VIDI AWARDS, koja je sinoć, 27. studenog 2024. održana u Zagrebu, još jednom je istaknula iznimne žene koje oblikuju domaću hi-tech scenu. Među nagrađenima su se našle i dvije predstavnice Fakulteta organizacije i informatike Sveučilišta u Zagrebu – dekanica prof. dr. sc. Marina Klačmer Čalopa i prof. dr. sc. Nina Begičević Ređep, bivša dekanica FOI-ja u dva mandata.
Prof. dr. sc. Marina Klačmer Čalopa istaknula se dugogodišnjim radom u Upravi FOI-ja, najprije kao prodekanica, a zatim i aktualna dekanica Fakulteta. Isto tako, nastavnica je i znanstvenica koja se ističe sudjelovanjem na brojnim nacionalnim i međunarodnim projektima te vodstvom važnih inicijativa usmjerenih na poduzetničko obrazovanje i digitalnu transformaciju. Kao voditeljica i suradnica na brojnim projektima dekanica Klačmer Čalopa ostavila je snažan trag u razvoju poduzetničkog obrazovanja, među kojima se ističu Digitalizacija u poduzetništvu u kontekstu odgovora na egzogeni šok (DigEntre) i Pannon EU Stories.
Prof. dr. sc. Nina Begičević Ređep se pored više mandata u Upravi FOI-ja na poziciji prodekanice, a zatim i u dva uspješna mandata dekanice FOI-ja, ističe u znanstvenoj produktivnosti, projektnoj angažiranosti te pokretanju i provedbi intenzivne suradnje FOI-ja s IT sektorom. Tijekom svoje karijere sudjelovala je na više od 20 znanstvenih i razvojnih projekata iz ERASMUS, INTERREG, ESF, IPA, HORIZON programa, čime je snažno pridonijela povezivanju IT sektora i akademske zajednice te razvoju inovativnih koncepata u obrazovanju i znanosti u području digitalnih tehnologija i odlučivanja, digitalne zrelosti organizacija te digitalne transformacije. Nina Begičević Ređep trenutno vodi projekt Hrvatske zaklade za znanost Podizanje zrelosti visokih učilišta za implementaciju analitika učenja (HELA), a ističe se i kao
voditeljica projekta prvog akademskog predinkubacijskog centra u Hrvatskoj u području
pametne industrije.
Dvije FOI-jeve nastavnice i znanstvenice, svojim su se radom, vizijom i utjecajem, dokazale i kao
liderice koje oblikuju budućnost hrvatskog visokog obrazovanja i hi-techa.
Dodajmo da je cijeli proces odabira 50 najutjecajnijih žena uključivao je dugotrajan postupak
nominacija i detaljnu analizu stručnog žirija koji su činili ugledni predstavnici ICT-a, medija i
gospodarstva, a cijeli popis najutjecajnijih žena u hi-techu možete vidjeti ovdje.
Čestitamo im na ovom iznimnom priznanju!
Izvor: www.foi.unizg.hr