U kasnim večernjim satima u nedjelju, 7. lipnja Dječje folklorno društvo “Sončece” vratilo se iz Slovačke gdje je od 4. do 7. lipnja sudjelovalo na 28. Međunarodnom festivalu dječjih folklornih ansambala “Bratislava 2026”.
Međunarodni festival dječjih folklornih ansambala već 27 godina okuplja dječje folklorne ansamble iz Bratislave i okolice, iz različitih regija Slovačke te iz inozemstva. Organizator festivala je Savez dječjih folklornih ansambala Bratislave i okolice koji okuplja više od 30 dječjih folklornih ansambala iz bratislavske regije s ciljem povezivanje djece i mladih iz cijele Slovačke i inozemstva.
Domaćini Dječjem folklornom društvu “Sončece” u Slovačkoj bili su članovi Dječjeg folklornog ansambla Slnečnica iz grada Seneca udaljenog 25 km od Bratislave. DFS Slnečnica djeluje od 2016. te ove godine slavi 10. obljetnicu rada. Slnečnica trenutno okuplja 130 djece i mladih u dobi od pet do 20 godina starosti.
Dječje folklorno društvo “Sončece” bilo je jedina inozemna gostujuća grupa na 28. Međunarodnom festivalu dječjih folklornih ansambala. Uz “Sončece” na festivalu su sudjelovale slovačke folklorne skupine DFS Slnečnica (Senec), DFS Vienok (Bratislava), DFS Letnička (Poprad), DFS Lastovička (Ivanka pri Dunaji), DFS Prvosienka (Šamorín) i DFS Hviezdička (Hriňová).
Za vrijeme festivala članovi DFD “Sončece” nastupali su u Bratislavi, Senecu i Rači. U petak, 5. lipnja u jutarnjim satima DFD “Sončece”, DFS Slnečnica i mađarska folklorna skupina Möggyes Néptáncegyüttes iz Seneca (u gradu živi mađarska manjina) održali su dva koncerta za učenike Gimnazije Antona Bernoláka Senec i Osnovne škole Alberta Molnára Szenczija (mađarska škola u Senecu) u gradskom kulturnom centru MsKS u Senecu.
U poslijepodnevnim satima DFD “Sončece” sudjelovalo je u mimohodu svih skupina povijesnom jezgrom Bratislave. Za vrijeme mimohoda članovi “Sončeca” plesali su, pjevali i svirali na Hviezdoslavovom trgu, na Glavnom trgu ispred stare gradske vijećnice te pored poznatog bronačnog kipa Čumila.
U subotu, 6. lipnja u poslijepodnevnim satima u amfiteatru Knižková dolina u Rači, predgrađu Bratislave održao se koncert “Do kolečka, dokola” na kojem su se članovi DFD “Sončece” predstavili s pjesmama i plesovima Hrvatskog zagorja, Turopolja i Međimurja. Nakon koncerta voditelj škole folklora DFD “Sončece” Tim Hrvaćanin održao je radionicu hrvatskih plesova za sve sudionike festivala. Radionice su također održali i voditelji slovačkih skupina te su članovi “Sončeca” učili plesati čardaš i druge slovačke tradicijske plesove.
Veliko finale festivala bio je gala program koji se u nedjelju, 7. lipnja u poslijepodnevnim satima održao na Glavnom trgu u Bratislavi. Na gala koncertu sudjelovalo je 10 dječjih folklornih skupina, a “Sončece” se predstavilo s pjesmama i plesovima Zelinskog prigorja i Hrvatskog zagorja.
Uz folklorne programe, u subotu je u jutarnjim satima na sportskom igralištu u mjestu Kráľová pri Senci bilo organizirano druženje svih grupa uz sportske aktivnosti, plesne radionice i prezentacije slovačkih tradicijskih rukotvorina. Sunčano nedjeljno jutro članovi “Sončeca” iskoristili su za razgledavanje Bratislave te su posjetili Bratislavski dvorac, katedralu sv. Martina i zgradu Slovačkog narodnog kazališta.
Na festivalu je sudjelovalo 36 članova udruge DFD “Sončece” – 30 polaznika škole folklora i škole tambure te šest odraslih osoba u pratnji. Program su pripremili i uvježbali voditelj škole folklora Tim Hrvaćanin, voditelj škole tambure Nikola Ivek i garderobijerka Paula Miklošić.
Gostovanjem u Slovačkoj Dječje folklorno društvo “Sončece” završilo je vrlo upješnu sezonu u kojoj je predstavljalo Varaždinsku županiju na 22. Festivalu dječjeg folklora Hrvatske u Vinkovcima, ugostilo njemačku folklornu skupinu Schlitzerländer Trachten- und Volkstanzkreis u Varaždinu i s njom održalo koncert u Centru za kulturu i informiranje “Dragutin Novak” u Ludbregu te organiziralo 12. festival dječjih folklornih skupina “Folklorašić”. Nakon ljetne stanke društvo nastavlja s radom u rujnu kada će krenuti s upisom novih članova u školu folklora i školu tambure.
Gostovanje Dječjeg folklornog društva “Sončece” na 28. Međunarodnom festivalu dječjih folklornih ansambala “Bratislava” održalo se pod pokroviteljstvom grada Varaždina.









