Foto: Dino Stanin / NASA
Poslušaj i u audio obliku:
Na sjevernom Jadranu su početkom lipnja zabilježene neuobičajeno velike količine sluzavih nakupina najveće u zadnjih 20 godina.
Iako njihov sastav nije izravno opasan za kupače, sluz može biti neugodna kako estetski i mirisom, tako i zdravstveno jer se u njoj mogu nalaziti različiti organizmi. Pojava se tumači da uz amforu želatinoznu masu nakupine uključujući široku lepezu živih i neživih čestica koje se na nju uhvate.
Tu su fitoplankton, zooplankton i njihove izlučevine, ličinke i jajašca drugih životinja, razne čestice i ostatci biljnih i životinjskih stanica, prazne stanice fitoplanktona, hitinske ljušture rakova, bakterije, pelud te mineralne čestice iz morskih sedimenata i kopnenog podrijetla. Kada se skupe uz obalu, u sluzi često vidimo i komade plastike te drugog otpada i naplavine trupaca granja, donesene rijekama.
Sve to samo po sebi ne bi trebalo biti opasno za zdravlje kupača, no ponekad kod izrazito osjetljivih ljudi mogu izazvati iritaciju na koži, zbog tvrdih čestica kostura organizama, čestica sedimenata i slično. Nakupine puno negativnije utječu na nepokretne i slabije pokretne morske organizme, koji se ne mogu povući iz sluzi jer prilikom njenog raspadanja dolazi do trošenja kisika i povremene hipoksije. Zbog velike količine sluzi, disanje im može biti otežano ili onemogućeno što može dovesti i do njihove smrti.
Sluz je djelom rezultat cvjetanja mora, a djelom povećane brojnosti fitoplanktona. Ova pojava do sada se uglavnom bilježila uz najsjevernije dijelove Jadrana, gdje ju je uzrokovala pretjerana količina hranjivih tvari, koje s obradljivih površina uz talijansku rijeku Po ispiranjem stižu u more. Sluzave nakupine nastaju djelovanjem fitoplanktona, koji pod određenim uvjetima proizvodi i izlučuje velike količine organske tvari.
Mikroskopske stanice fitoplanktona produciraju i izlučuju polisaharide u suvišku, kada su izloženi hranjivim solima koji nisu u ravnoteži s obzirom na njihove potrebe i to pogotovo u ljetnim mjesecima, kada je fotosinteza jaka.
Mikroskopskom analizom uzoraka utvrđena je velika brojnost i raznolikost mikroskopskih fitoplanktonskih algi. Radi se o uobičajenim vrstama koji inače žive u Jadranskom moru.