Poslušaj i u audio obliku:
U Kambodži se nedavno izleglo 60 sijamskih krokodila, što je rekordan broj novih primjeraka iznimno ugrožene vrste u ovom stoljeću, kažu ekolozi.
Kako javlja BBC, ekolozi događaj nazivaju pravim znakom nade, nakon više od 20 godina pokušava povećanja broja gmazova u Kardamomu, zabačenom planinskom djelu zemlje. Sijamski krokodil je maslinasto zeleni slatkovodni gmaz s izraženom koštanom krijestom na stražnjoj strani glave. Prema nekim procjenama može narasti i do 3 metra.
Mještani su u svibnju imali 5 gnijezda, a mladunci krokodila rođeni su krajem lipnja. Sijamski krokodili nekoć su bili rasprostranjeni u velikom djelu jugoistočne Azije. No, desetljeća lova i gubitka staništa, doveli su ih do klasifikacije kritično ugrožene vrste. U svijetu ih je ostalo samo 400, od čega je većina upravo u Kambodži.
S obzirom na njihovu sve manju populaciju u divljini, izlijeganje 60 novih krokodila ogroman je poticaj, rekao je Pablo Sinovas, koji vodi Kambodžanski ekološki program skupine Fauna & Flora. Strahovalo se da će krokodili izumrijeti sve dok nisu ponovno otkriveni u Kambodži 2000. godine. Sinovas kaže da je Fauna & Flora od tada surađivala s lokalnim dužnosnicima, no ispostavljanju programa za njihov uzgoj u zatočeništvu prije nego što su ih pustili u prikladna staništa u planinama Kardamom. Lokalni rangeri redovno obilaze planine kako bi bili sigurni da krokodili imaju sigurnost nakon puštanja.
Od 2012. godine u sklopu programa je 196 sijamskih krokodila uspješno pušteno natrag u divljinu. U svibnju su smještani otkrili gnijezda na području gdje krokodili nisu prije bili pušteni, što sugerira da se vrsta razmnožavala u svom prirodnom staništu. Tim ekologa kojim je poslao kako bi osigurali da gnijezda budu zaštićena danonoćno dok se sva jaja ne izlegu.
Tako je na svijet došlo i 60 sijamskih krokodila.