Na Sveučilištu u Zagrebu Fakultetu organizacije i informatike (FOI) jučer je službeno otvoren 13. Tjedan karijera, najveće petodnevno karijerno događanje u regiji namijenjeno studentima, koje okuplja predstavnike 70-ak poduzeća iz IT-a i svijeta biznisa. Tijekom pet dana studenti će imati priliku sudjelovati u Karijernom španciru, stručnim radionicama, panel raspravama i manjoj IT konferenciji, a sve s ciljem povezivanja studenata s poslodavcima i stjecanja ključnih vještina za tržište rada.
Program Tjedna karijera nikad nije bio bogatiji, ističe dekanica FOI-ja Marina Klačmer Čalopa:
“Imamo IT konferenciju unutar Tjedna karijera, organiziramo natjecanje u suradnji s Makerspace-om, okupljamo naše FOI startupove te više od 50 sudionika na radionici s karijernim savjetnicima, a ovogodišnje izdanje završavamo i s neformalnim druženjem s alumnima. Naime, velik je broj sudionika i ove godine, jer iako se često govori da je IT sektor u posljednje vrijeme smanjio potražnju za kadrovima, naši studenti su i dalje vrlo traženi zbog svojih interdisciplinarnih znanja i vještina.”
Tjedan karijera otvorio panel o karijernim očekivanjima i istraživanjima na tržištu rada
Događanje je otvoreno panel raspravom na temu “Upravljanje očekivanjima u razvoju karijere”, s ciljem pružanja uvida studentima u aktualne trendove. Na panelu su sudjelovali istaknuti stručnjaci poput Jelene Jelušić (INSPO Consulting), Vatroslava Mileusnića (Tabu.hr), Gorana Kovačevića (Infinum), Marka Možine (Emil Frey Digital) i Saše Eraka (Infobip), uz moderiranje Ivana Brezaka Brkana (Netokracija). Na panelu su prikazani rezultati istraživanja tržišta rada, koji otkrivaju ključne razloge zbog kojih mladi ostaju ili napuštaju radna mjesta. Plaće, prilike za profesionalni razvoj i radna okolina istaknuti su kao ključni faktori zadržavanja zaposlenika, dok su nedostatak fleksibilnosti i nemogućnost napredovanja glavni razlozi za odlazak. Također, prikazano je kretanje plaća juniora u IT sektoru te se raspravljalo o tome je li kvaliteta isporuke projekata (delivery) pala u posljednje četiri godine, nakon pandemije te koliko je remote work još uvijek goruća tema na domaćem i vanjskom IT tržištu.
Fokus na poduzetništvo i karijerni razvoj
Program nudi brojne prilike za studente da steknu nova znanja i vještine. Drugog dana Tjedna karijera, studenti će se moći orijentirati prema pokretanju vlastitog poslovanja i upoznati s mogućnostima koje će FOI nuditi kroz svoj Regionalni centar za predinkubaciju u pametnoj industriji, prvi takav akademski centar u Hrvatskoj. Voditeljica Centra za podršku studentima, Amalija Koren Cavaleiro, istaknula je važnost ovakvih događanja za profesionalni razvoj mladih: “Ove godine prvi put okupljamo poslodavce i na manjoj konferenciji IT & Business Talks koja će se održati u srijedu, 23. listopada. Okupljamo alumnije jer vjerujemo da su naši bivši studenti ključna baza koja može potvrditi znanja i benefite koje naši studenti, danas alumni, imaju na tržištu rada. Studenti kroz stručnu praksu mogu doći do prvog zaposlenja, a ovakvi neformalni eventi pružaju im priliku za dodatno umrežavanje.”
Tech&Business Talks i inspirativni govori uspješnih bivših FOI-jevaca
Tjedan karijera donosi konferenciju Tech&Business Talks@FOI, na kojoj će deset govornika predstaviti inovativne teme iz IT i poslovnih područja, a tri keynote govornika podijelit će svoja iskustva s poslodavcima i studentima. Na konferenciji će sudjelovati ključni govornici i istaknuti bivši studenti s upsješnim karijerama u IT-u, poput Ivana Bešlića (SofaScore), Matije Grabara (CRATIS) i Marka Velića (Google).
Tjedan karijera završit će neformalnim druženjem s FOI alumnima, pružajući studentima priliku za umrežavanje i razmjenu iskustava s bivšim studentima koji su postigli značajan uspjeh u IT i poslovnom sektoru.
Program, sudionici i svi ostali detalji dostupni su na web stranici Tjedna karijera, a prijave za pojedine aktivnosti studentima su omogućene putem jedinstvene CPSRK aplikacije.
Više info: cpsrk.foi.hr